OČKOVACÍ CENTRUM

  1. Domů
  2. Obchody
  3. OČKOVACÍ CENTRUM
OČKOVACÍ CENTRUM

OČKOVÁNÍ PROTI COVID-19 OC OLYMPIA – FAKULTNÍ NEMOCNICE U SV. ANNY V BRNĚ

OTEVÍRACÍ DOBA DENNĚ 10:00-20:00

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

KOHO V OC OLYMPIA OČKUJEME?
Očkování podáme všem příchozím starším 16 let bez nutnosti předchozí registrace. Očkujeme i v režimu samoplátců. Pokud již máte registraci k očkování, ale chcete být očkován v našem centru bez registrace, svoji původní registraci zrušte přes linku 1221.

JAKOU OČKOVACÍ LÁTKU POUŽÍVÁME?
Očkujeme vakcínou firmy Pfizer/BioNTech (Comirnaty). K dispozici máme také očkovací látku Janssen od výrobce Johnson & Johnson.

JAK JSOU VAKCÍNY PODÁVÁNY?
Vakcínu Pfizer/BioNTech (Comirnaty) je třeba podat ve dvou dávkách s rozestupem 21—42 dní. Na termínu druhé dávky se domluvíte přímo v centru při prvním očkování. U vakcíny Janssen (Johnson & Johnson) se podává pouze jedna dávka.

BUDOU ÚDAJE O MÉM OČKOVÁNÍ NĚKDE ULOŽENY? KDE ZÍSKÁM CERTIFIKÁT O PRODĚLANÉM OČKOVÁNÍ?
Údaje o Vaší vakcinaci jsou zaneseny do centrálního registru ISIN MZ ČR. Certifikát o očkování (u vakcíny Pfizer až po aplikaci druhé dávky) si stáhnete z očkovacího portálu občana na adrese www.ocko.uzis.cz. Využít můžete také aplikaci Tečka.

KDY ZAČÍNÁ OČKOVÁNÍ FUNGOVAT, KDY MOHU OČEKÁVAT OCHRANU PROTI KORONAVIROVÉ INFEKCI?
Plný efekt vakcinace se rozvine cca 14 dní po druhé dávce, u jednodávkové vakcíny 14 dní po ní. Intenzita imunitní odpovědi na vakcínu je ale u každého jiná.

MOHU DOSTAT NEMOC COVID-19 Z VAKCÍNY NEBO MÍT PO OČKOVÁNÍ POZITIVNÍ ANTIGENNÍ ČI PCR TEST?
Určitě ne, z vakcíny se nemocí nakazit nemůžete. Nezpůsobí ani vyvolání pozitivní odpovědi v diagnostických testech.

MOHU BÝT OČKOVÁNA V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ?
Očkování v těhotenství je možné (podává se vakcína PFizer/BioNTech), doporučuje se po dokončeném 12. týdnu (po 1. trimestru). Kojení také není překážkou pro očkování, navíc Vámi vytvořené protilátky dostává mateřským mlékem i Vaše dítě.

PROČ SE DOPORUČUJE OČKOVAT I PO PRODĚLANÉM ONEMOCNĚNÍ COVID-19?
Protože se tvorba protilátek po prodělaném onemocnění u pacientů liší a jejich hladina nemusí být dostatečná pro to, aby Vás dále chránila před novým onemocněním. Platí to zvláště u starších nemocných a u nemocných s imunosupresí (sníženou obranyschopností).

KDY NEMOHU BÝT OČKOVÁN/A – KONTRAINDIKACE OČKOVÁNÍ
• v průběhu izolace a karantény při onemocnění COVID-19. Očkování lze zahájit bezprostředně po ukončení karantény.
• pokud jste prodělal/a těžkou alergickou (anafylaktickou) reakci až šok po první dávce vakcíny nebo po jiné vakcíně shodného typu. Jiné alergie překážku pro očkování nepředstavují, u mírnějších alergických reakcí na očkování je doporučena konzultace s alergologem, kterého máme v našem centru k dispozici. Jiné alergie (např. na pyly, roztoče, antibiotika) kontraindikací k očkování nejsou.
• v průběhu akutního horečnatého onemocnění a aktivně probíhající infekce.
• pokud jsem dostal/a jiné očkování méně než před 14 dny (například očkování proti klíšťové encefalitidě).
• Očkování by mělo být odloženo o tři měsíce po aplikaci monoklonálních protilátek proti nemoci COVID-19 nebo po podání rekonvalescentní plazmy.
V případě, že si nejste jisti, zda je pro Vás očkování vhodné a doporučené, rádi Vám poskytneme potřebné informace, případně se můžete poradit se svým praktickým lékařem.

CO DĚLAT PŘED OČKOVÁNÍM – MÁM SE NĚJAK PŘIPRAVOVAT?
Specifická příprava před očkováním není doporučena, a to ani u pacientů s alergiemi v anamnéze (výjimka z postupu je u anafylaktických reakcí – viz odstavec kontraindikace očkování).
• Užijte svoji chronickou medikaci beze změny, nevysazujte žádné léky snižující krevní srážlivost (léky na ředění krve), ale ani si žádné léky z této skupiny nově nenasazujte.
• Těsně před očkováním není vhodná velká fyzická zátěž ani požití alkoholu.
• Po očkování dostanete leták s informacemi a doporučeními, co lze po vakcinaci očekávat a jak řešit případné komplikace.

Další informace o očkování lze získat na stránkách MZ ČR a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (www.sukl.cz). Informace o očkování v centrech, provozovaných Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně (areál FNUSA, OC Olympia) můžete získat na telefonu 543185555 nebo na adrese informacnicentrumfnusacz.

Center Map